Zespół ds. dzieci z wadami słuchu

Obejmujemy opieką dzieci i młodzież z wadą słuchu

mgr Barbara Szołtys – psycholog
tel. 32 2599586 wewn. 106
pokój nr 6

mgr Magdalena Litwińczuk – surdopedagog
tel. wewn. 32 2599586 wewn. 121
pokój nr 7

mgr Anna Migała – surdologopeda
mgr Lucyna Bałazy – psycholog
tel. 32 2599586 wewn. 123
pokój nr 8

Informacja dotycząca implantów ślimakowych

W dniu 25. 02. 2004 r. w Klinice Laryngologii Śl. A. M. w Katowicach, którą kieruje prof. Tatiana Gierek, przeprowadzono operację wszczepienia implantu ślimakowego. Po Warszawie i Poznaniu nasze miasto będzie trzecim ośrodkiem w Polsce, gdzie wykonywane będą operacje wszczepienia implantu.

Implant ślimakowy (zwany również wszczepem ślimakowym) to elektroniczne urządzenie (wszczepiane operacyjnie), które zastępuje zniszczone komórki słuchowe, bezpośrednio stymulując elektrycznie zakończenia nerwu słuchowego w ślimaku (w uchu wewnętrznym). Cały system implantu ślimakowego składa się z części wszczepianej na stałe i umocowanej pod skórą w obrębie kości czaszki, od której do ucha wewnętrznego (ślimaka) odchodzi wiązka miniaturowych elektrod, których zakończenia stymulują poszczególne grupy włókien nerwu słuchowego. Za uchem znajduje się część zewnętrzna implantu – procesor mowy (pudełkowy lub zauszny).

Implanty ślimakowe mają zastosowanie wyłącznie w przypadkach głębokich uszkodzeń słuchu. Zwiększają one możliwości słuchowe oraz możliwości komunikacji werbalnej osób z głębokim uszkodzeniem słuchu. Na świecie znane są od blisko trzydziestu lat. W Polsce pierwszą operację wszczepienia implantu przeprowadził prof. Henryk Skarżyński w lipcu 1992 r. Obecnie wszczepia się ich kilkadziesiąt rocznie.

Informacji na temat implantów ślimakowych, procedur kwalifikacyjno – przygotowawczych do operacji, opieki pooperacyjnej i dalszej rehabilitacji udzielają specjaliści zatrudnieni w Międzynarodowym Centrum Słuchu i Mowy Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu w Warszawie (Kajetany, ul. Mokra 17, tel. 022, 356-03-89), w Klinice i Katedrze Otolaryngologii A. M. w Poznaniu (Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny nr 2, ul. Przybyszewskiego), w Klinice Laryngologii Śl. A. M. w Katowicach (Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny im A. Mielęckiego w Katowicach, ul. Francuska 20) oraz surdopedagodzy i surdologopedzi pracujący w naszej Poradni.

Skip to content