Zapewnienia wsparcia terapeutycznego – dzieciom ofiarom przestępstw.
W związku z występującą w polskim sądownictwie zasadą bezpośredniości – dzieci będące ofiarami przestępstw, przesłuchiwane są na okoliczność wydarzeń, w których uczestniczyły lub były świadkami czynu. Zarówno dla rodzica jak i dla dziecka składanie zeznań , obarczone jest dużym stresem, wynikającym m. in z nieznajomości procedur, którym jako świadek będzie ta osoba podlegać.
W związku z tym do tut. placówki zgłaszają się rodzice, w oczekiwaniu wsparcia i informacji, w jaki sposób mogą uzyskać pomoc dla dziecka, jak powinni z nim rozmawiać o zbliżającym się przesłuchaniu.
Poradnia zapewnia wsparcie terapeutyczne dziecku na każdym etapie trwania sytuacji trudnej/traumatycznej. Obejmuje je odpowiednią dla wieku, poziomu rozwoju – pomocą indywidualną. Równolegle rodzic poznaje sposoby samodzielnego radzenia sobie z sytuacjami trudnymi dotyczącymi dziecka. Zachowania dziecka są monitorowane w czasie, aż do ich ustąpienia.
Udzielania pomocy ofiarom przemocy w rodzinie.
Poradnia czynnie angażuje się w działania mające na celu ochronę i pomoc ofiarom przemocy domowej. Realizuje zadania, które mają zapobiegać dalszej przemocy i nie dopuszczać do jej eskalacji – w sytuacji rodzin pozostających pod opieką Poradni. Ściśle współpracuje w tej kwestii z placówkami oświatowymi (szkoły, przedszkola) oraz ośrodkami MOPS.
Rolą osób dorosłych jest przeciwdziałanie wszelkiej przemocy – szczególnie gdy ofiarą staje się dziecko. Jednakże nie zawsze środowisko wychowawcze jest w stanie zrealizować potrzeby dziecka. W sytuacji gdy dochodzi do nieprawidłowości w funkcjonowaniu rodziny w związku ze stosowaną przemocą – częstotliwość i intensywność doznawanych przez dziecko frustracji może wpływać zaburzająco na jego funkcjonowanie emocjonalne. W związku z tym, zarówno dziecko jak i rodzic – będący ofiarami przemocy, objęci są szczególną opieką terapeutyczną na terenie tut. placówki.
Podejmowania działań o charakterze rozjemczym, w sytuacji konfliktu panującego wewnątrz rodziny.
Poradnia podejmuje działania o charakterze rozjemczym, szczególnie w sytuacji konfliktów rodzinnych, które cechują się długim okresem narastania. Opieką objęte są rozwodzące się małżeństwa, u których dochodzi do sporu w związku z koniecznością uregulowania opieki nad małoletnimi dziećmi. Wieloletni konflikt małżeński wpływa destabilizująco na wszystkich członków rodziny. Z uwagi na brak umiejętności jego rozwiązania, zasadnym jest skorzystanie z pomocy osób , które pomogą ustalić reguły i warunki niezbędne dla polepszenia komunikacji.
Poradnia realizuje spotkania, do których dochodzi z polecenia sądu. Mają one często na celu naprawę relacji partnerskich między rozstającymi się rodzicami oraz odbudowywanie więzi między dzieckiem, a drugim z rodziców.